W jakiej kolejności zaspokajani są wierzyciele?
Przepisy dotyczące egzekucji z nieruchomości ściśle określają etapy tego postępowania. W pierwszej kolejności dochodzi do zajęcia nieruchomości, następnie do sporządzenia opisu i oszacowania. W dalszej kolejności wyznaczany jest termin licytacji, na której to może dojść do przybicia, a następnie wydania postanowienia o przysądzeniu własności. Ten ostatni etap zaś zależy od tego czy w ostateczność osoba, która wylicytowała nieruchomość, uiściła cenę nabycia. Kwota ta zaś następnie jest dzielona na wierzycieli, niemniej jednak w kolejności wyznaczonej przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Plan podziału sumy z egzekucji z nieruchomości
Niezależnie od tego czy kwota uzyskana wskutek licytacji zaspokaja wszystkich wierzycieli, czy była prowadzona na rzecz jednego wierzycieli, komornik jest zobowiązany do sporządzenia planu podziału przedmiotowej sumy. Plan podziału w tym przypadku spełnia bowiem poza podstawową funkcją podziału kwoty, również funkcję decyzyjną. Określa bowiem, jakie prawa ciążące na nieruchomości pozostają w mocy, a jakie wygasły i stanowi podstawę do wykreślania ich z księgi wieczystej.
Zgodnie z ugruntowanym poglądem doktryny, plan podziału sumy z egzekucji z nieruchomości sporządza się w formie postanowienia. W planie podziału należy wymienić:
- Sumę ulegającą podziałowi.
- Wierzytelności i prawa osób uczestniczących w podziale.
- Sumę, jaka przypada każdemu z uczestników podziału.
- Sumy, które mają być wypłacone, jak również sumy, które pozostawia się na rachunku depozytowym Ministra Finansów, ze wskazaniem przyczyn uzasadniających wstrzymanie ich wypłaty.
- Prawa ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentów do zbioru, które wygasły wskutek przysądzenia własności.
Kolejność zaspokojenia
Zgodnie z art. 1025 Kodeksu cywilnego z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności:
- Koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym.
- Należności alimentacyjne wymagalne.
- Należności alimentacyjne przyszłe – w wysokości stanowiącej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę za okres roku – na każdego wierzyciela prowadzącego egzekucję.
- Należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa albo śmierci, należności zasądzone na rzecz pokrzywdzonego lub osób wykonujących prawa pokrzywdzonego w postępowaniu karnym i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika.
- Należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim;
- Należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu.
- Należności za pracę niezaspokojone w kolejności trzeciej.
- Należności, do których stosuje się przepisy działu III Ordynacji podatkowej, o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej.
- Należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję.