Zbycie nieruchomości rolnej osobie nie będącej rolnikiem indywidualnym
Przesłanki
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nakłada ograniczenia w obrocie nieruchomości rolnych powyżej 1 ha. Co do zasady takie nieruchomości może nabyć wyłącznie rolnik indywidualny. Osoba niebędąca rolnikiem natomiast zmuszona jest uzyskać zgodę Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (w skrócie KOWR), która wydawana jest w formie decyzji administracyjnej. A zatem jak wyglądają przesłanki uzyskania zgody Dyrektora Generalnego KOWR?
Praca w szczególnych warunkach cz. II
Uprawnienia z tytułu pracy w szczególnych warunkach
W poprzednim artykule przedstawiłam przesłanki oraz definicję pracy w szczególnych warunkach. W niniejszym artykule natomiast ukaże uprawnienia pracownika związane z pracą w szczególnych warunkach, a tj. prawo do emerytury pomostowej oraz do rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach.
Praca w szczególnych warunkach cz. I
Definicja pracy w szczególnych warunkach
Niektóre rodzaje pracy mogą narażać pracowników na utratę zdrowia, również o charakterze trwałym. Z tego względu ustawodawca wprowadził pojęcie pracy w szczególnych warunkach. Taki rodzaj pracy bowiem umożliwia przyznanie ubezpieczonemu prawa do emerytury pomostowej, bądź prawa do rekompensaty (a tj. dodatku do emerytury). Z tego względu, kluczowym dla ustalenia czy dana praca była wykonywana w szczególnych warunkach jest zrozumienie jej definicji.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Jakie środki może zastosować Sąd?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje instytucje ograniczenia władzy rodzicielskiej. Jedynym kryterium ich zastosowania jest zagrożenie dobra dziecka. Wartość ta jest traktowana przez ustawodawcę jako nadrzędna. Warto wskazać, iż ograniczenie władzy rodzicielskiej może nastąpić niezależnie od tego, czy zagrożenie dobra dziecka zostało wywołane celowym zachowaniem rodziców. A więc zastosowanie instytucji może nastąpić zarówno poprzez zawinione zachowanie rodzica, jak i przez jego nieudolność, czy mylne wyobrażenia o tym, czego wymaga dobro dziecka. Stwierdzając podstawy do ograniczenia władzy rodzicielskiej Sąd wydaje odpowiednie zarządzenia, wskazując odpowiedni środek przewidziany przez ustawę.
Wierzyciel domaga się zapłaty długu, który jest przedawniony
Co zrobić?
Nie spłacając pożyczki bądź kredytu możemy szybko narazić się negatywne konsekwencje. Wierzyciel bowiem, po uprzednim wezwaniu nas do zapłaty będzie mógł wypowiedzieć umowę przez co cała kwota kredytu lub pożyczki stanie się natychmiast wymagalna(a więc będziemy musieli zwrócić niezwłocznie całkowitą kwotę kredytu lub pożyczki). Następnie wierzyciel podejmie się windykacji przedsądowej, a po jej bezskuteczności skieruje a skieruję sprawę na drogę postępowania sądowego oraz egzekucyjnego. Co jednak gdy, zadłużenie jest przedawnione? Czy dłużnik ma możliwość „obrony” przed windykacją wierzyciela?
Mobbing
Jakie konsekwencje może ponieść pracodawca?
Mobbing jest zjawiskiem występującym od zawsze rynku pracy. Często jednak zachowania te jednak nie są sankcjonowane, bowiem w tym zakresie występuje niewielka świadomość prawna społeczeńśtwa. Ofiary tego zjawiska nie wiedzą gdzie szukać pomocy, z jakich środków prawnych mogą skorzystać oraz w jaki sposób udowodnić, że do nękania doszło. Dlatego też, w niniejszym artykule postaram się wskazać podstawowe informacje dotyczące mobbingu oraz konsekwencji prawnych wynikających z jego stosowania.
Czym są poza odsetkowe koszty kredytu?
Jaka jest ich maksymalna wysokość?
Osoby zawierające umowę kredytu, muszą być przygotowane, iż poza zwrotem kapitału i odsetek, będą zmuszone również zwrócić pozaodsetkowe koszty kredytu. Dlatego też, przeglądając różne oferty kredytów bądź pożyczek warto przeanalizować nie tylko wysokość odsetek, ale również wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu, bowiem mogą one znacznie wpłynąć na wysokość kwoty, którą będziemy musieli zwrócić kredytodawcy.
Wstąpienie w stosunek najmu
Zagadnienia ogólne
W przypadku śmierci jednej ze stron stosunku najmu, dziedziczeniu podlegają jego prawa i obowiązki, zgodnie z zasadami prawa spadkowego. Niemniej jednak Kodeks cywilny przewiduje w tym zakresie wyjątki, w tym jeden z nich w odniesieniu do najemcy lokalu mieszkalnego, albowiem prawo do najmu lokalu mieszkalnego zostało wyłączone ze spadku. Z tego względu odrębne zasady sukcesji praw wynikających ze stosunku najmu lokalu mieszkalnego uregulowane są w art. 691 Kodeksu cywilnego.
Kara pozbawienia wolności
Funkcje oraz wymiar kary
Kara pozbawienia jest najsurowszą karą przewidzianą w polskim Kodeksie karnym. Polega ona na przymusowym umieszczeniu skazanego w zakładzie karnym. Jest to kara która odznacza się dużą dolegliwością. Niemniej jednak, należy zaznaczyć, iż pozbawienie wolności jest ograniczone w mniejszym lub w większym zakresie. Skazany bowiem zachowuje pewien zakres wolności, aby możliwym było spełnienie funkcji kary pozbawienia wolności. Warto również już na wstępie nadmienić, że kara pozbawienia wolności tak naprawdę przybiera 3 rodzaje – kary pozbawienia wolności od 1 miesiąca do 15 lat, kary 25 letniego pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienia wolności. Niniejszy artykuł skupi się wyłącznie pierwszym rodzaju kary pozbawienia wolności.
Uchylenie się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Podstawowe zasady
Oświadczenie o przyjęciu i odrzuceniu spadku, tak jak inne oświadczenia woli może być dotknięte wadą. W związku z tym, przepisy Kodeksu cywilnego przewidują możliwość uchylenia się od skutków takiego oświadczenia woli. Zastosowanie znajdą ogólne zasady dotyczące uchylenia się od oświadczeń woli z modyfikacjami wprowadzonymi przez art. 1019 Kodeksu cywilnego.