Czy można zasiedzieć dom pozostawiony na czasową opiekę?

Instytucja zasiedzenia

Przedstawmy następującą sytuację. Adam Kowalski, który jest właścicielem domu, wyjeżdża za granicę do pracy. Jako że jest zamieszkuje sam, prosi brata, aby czasowo zamieszkał w domu i zaopiekował się nim. Brat wyraża zgodę na to, albowiem był w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Mimo że Adam Kowalski przewidywał, że jego pobyt za granicą będzie wynosił kilka lat, to w ostateczności wraca to Polski po ponad 30 latach i żąda od brata, aby ten wydał mu dom. Brat jednak odmawia wydania domu, twierdząc że przez okres przebywania Adama Kowalskiego za granicą zasiedział nieruchomość. Czy w takiej sytuacji doszło do zasiedzenia domu Adama Kowalskiego?

Czytaj dalej

Zasiłek pogrzebowy

Komu i kiedy przysługuje?

Zasiłek pogrzebowy jest świadczeniem, stanowiącym wsparcie finansowe, które ma na poryć koszty związane z organizacja pogrzebu osoby zmarłej. Jest jednorazowym świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń osobom uprawnionym do tego. Czy w takim razie zasiłek pogrzebowy przysługuje wyłącznie rodzinie zmarłego? Czy trzeba spełnić jakiekolwiek warunki aby zasiłek został wypłacony? W jakiej wysokości jest wypłacany zasiłek pogrzebowy? O tym poniżej.

Czytaj dalej

Odwołanie darowizny a skarga paulińska

Czy w przypadku odwołania darowizny istnieje możliwość złożenia skargi paulińskiej?

Przyjmijmy następujący stan faktyczny. Adam Kowalski darował swojemu synowi – Pawłowi Kowalskiemu mieszkanie o szacunkowej wartości 500.000,00 zł. Niemniej jednak z uwagi na to, że Paweł Kowalski po darowiźnie uporczywie pomawiał i obrażał Adama Kowalskiego, ten postanowił odwołać darowiznę. Wskutek odwołania darowizny Paweł Kowalski dokonał zwrotnego przeniesienia mieszkania na Adama Kowalskiego. Jednakże okazało się, że zarówno w czasie dokonania darowizny jak i powrotnego przeniesienia przedmiotu darowizny wskutek jej odwołania Paweł Kowalski miał zadłużenie wynoszące 1.000.000,00 zł. Czy w takim przypadku wierzycielom będzie przysługiwało prawo do skargi paulińskiej?

Czytaj dalej

Po jakim czasie sprawca uniknie karalności?

Przedawnienie karalności

Przedawnienie karalności jest instytucją, która przewiduje, że jeżeli od czasu popełnienia przestępstwa upłynęła określona liczba lat to nie można pociągnąć do odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa. A zatem chociaż czyn sprawcy pozostanie nadal przestępstwem to nie poniesie on z tytułu jego popełnienia żadnej kary. Polski Kodeks karny wprowadza różne terminy przedawnienia karalności w zależności od wagi czynu, wysokości grożącej kary oraz od tego czy jest to przestępstwo publicznoskargowe czy prywatnoskargowe.

Czytaj dalej

Zastaw

Istota, przedmiot zastawu oraz jego rodzaje

Zastaw jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych i jednym z najpopularniejszych metod zabezpieczenia wierzytelności, również tych przyszłych jak i warunkowych.  Najczęściej spotyka się go podczas zawierania umów pożyczek bądź kredytu oraz w umowach handlowych, stanowiących zabezpieczenie ich wykonania. Czym zatem dokładnie jest zastaw. Jakie jest jego istota? O tym poniżej.

Czytaj dalej

Unieważnienie małżeństwa

Przyczyny unieważnienia małżeństwa

Unieważnienie małżeństwa często wiązane jest wyłącznie jako instytucja kościelna, zaś rozwód bądź separacja wiązana jest jako sposób rozwiązania małżeństwa w sposób „świecki”. Niemniej jednak instytucja unieważnienia małżeństwa istnieje również w przepisach prawnych. Do unieważnienia małżeństwa może jednak dojść wyłącznie w przypadkach określonych szczegółowo w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Czytaj dalej

Instytucja umorzenia zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli

Czy możliwe jest umorzenie zobowiązań w postępowaniu upadłościowym konsumenckim bez dokonywania jakichkolwiek spłat?

Regułą w upadłości konsumenckiej jest, że oddłużenie następuje po zatwierdzeniu przez sąd wykonania przez upadłego planu spłaty wierzycieli. Czym jest rzeczony plan spłaty? Jest pewną listą tworzoną przez syndyka i zatwierdzoną przez sąd, która zawiera zgłoszone wierzytelności oraz te które umieszcza się z urzędu. Jak to jednak w przepisach prawnych często bywa od reguły tej są wyjątki. Przy spełnieniu bowiem przesłanek ustawowych może dojść do umorzenia zobowiązania upadłego bez dokonania przez niego jakichkolwiek spłat

Czytaj dalej

Podział sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości

W jakiej kolejności zaspokajani są wierzyciele?

Przepisy dotyczące egzekucji z nieruchomości ściśle określają etapy tego postępowania. W pierwszej kolejności dochodzi do zajęcia nieruchomości, następnie do sporządzenia opisu i oszacowania. W dalszej kolejności wyznaczany jest termin licytacji, na której to może dojść do przybicia, a następnie wydania postanowienia o przysądzeniu własności. Ten ostatni etap zaś zależy od tego czy w ostateczność osoba, która wylicytowała nieruchomość, uiściła cenę nabycia. Kwota ta zaś następnie jest dzielona na wierzycieli, niemniej jednak w kolejności wyznaczonej przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Czytaj dalej

Kiedy dochodzi do pozbawienia władzy rodzicielskiej?

Przesłanki oraz skutki pozbawienia władzy rodzicielskiej

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje wprost, władza rodzicielska powinna być wykonywana w taki sposób, jak wymaga tego dobro i interes małoletniego. W przypadku gdy dobro i interes małoletniego są naruszane przez rodziców, sąd ma obowiązek ingerować w władzę rodzicielską. W takiej sytuacji sąd posiada różne instrumenty tej ingerencji, chociażby w ramach ograniczenia władzy rodzicielskiej jak ustanowienie kuratora, czy obowiązek skierowania rodziców na terapię. Niemniej jednak w najtrudniejszych przypadkach, sądowi zostało przyznany instrument najbardziej ingerujący w władze rodzicielską, a więc jej pozbawienie rodziców. Skorzystanie z pobawienia władzy rodzicielskiej obwarowane jest jednak przesłankami ustawowymi, zaś skutki skorzystania z tej instytucji są daleko idące, o czym szczegółowo poniżej.

Czytaj dalej

Rozłożenie na raty zobowiązania podatkowego

Kiedy podatnik może ubiegać się o rozłożenie na raty zobowiązania podatkowego

Płacenie podatków jest obowiązkiem każdego obywatela Polski. W szczególności przedsiębiorcy jako podatnicy jak i płatnicy są obciążeni szczególnym reżimem w zakresie podatków. Popadnięcie zaś kłopoty finansowe przedsiębiorcy, często powoduje powstanie problemów z terminowym regulowaniem należności publicznoprawnych, w tym podatków (szczególnie dochodowych) przez co powstają zobowiązania podatkowe. Zobowiązanie to zaś rośnie, z uwagi na naliczanie odsetek, a w dalszej kolejności Urząd Skarbowy wszczyna egzekucje, przez co przedsiębiorstwo traci całkowicie płynność finansową (m. in. przez zajęcie kont bankowych). Taka sytuacja nie jest jednak bez wyjścia, bowiem przedsiębiorca może skorzystać z ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego w postaci jego rozłożenia na raty.

Czytaj dalej